Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Práce jaderných ledoborců a práce na jejich palubě

V minulém článku jsem popsal, proč jaderné ledoborce vznikly a v čem jsou výjimečné. Nyní se pojďme podívat na to, jak probíhá doprovod nákladních lodí přes zamrzlá moře a jaké pracovní podmínky má posádka. Článek vznikl na základě exkurze na jaderné ledoborce a rozhovorů s jejich posádkou a kapitány.

Doprovod lodí

K hlavním činnostem ledoborců v polárních oblastech patří údržba plavebních kanálů a vytváření nových, většinou za doprovodu karavany nákladních lodí. V prvním případě rozšiřují kanály a rozbíjí kry na menší kusy, které pro nákladní lodě představují menší nebezpečí. V druhém případě jede ledoborec před karavanou a vytváří jí cestu.

V době vzniku prvního jaderného ledoborce Lenin byly nákladní lodě menší než toto plavidlo, které má na délku 134 metrů a na šířku 27,6 metrů. Postupem času rostly nejen rozměry jaderných ledoborců, ale i nákladních lodí, které ledoborce nakonec definitivně přerostly. Projekt nové třídy jaderných ledoborců byl sice rozvíjen již od druhé poloviny 80. let min. stol., ale kvůli hospodářským problémům byl pozastaven. Loď schopná efektivně doprovázet obrovské tankery na ropu nebo LNG tak bude uvedena do provozu nejspíš až v roce 2017. Jde o třídu LK-60 označovanou též jako projekt 22220, která bude schopna plavby jak na volném moři, tak v mělkých oblastech moří a na řekách.

 

Doprovod nákladních lodí ledoborcem Lenin. (Zdroj: Rosatomflot)

 

Jeden z námořních obrů, které odváží ropu a plyn z bohatých sibiřských nalezišť. V roce 2017 by měl začít vývoz i z přístavu Sabětta,který vzniká v rámci obřího petrolejářského projektu Yamal LNG. (Zdroj: Rosatomflot)

 

Aby byly i dnešní ledoborce schopny vytvářet dostatečně široký plavební kanál pro nákladní kolosy, bylo vyvinuto mnoho různých postupů. Poslední ledoborce třídy Arktika jsou kupříkladu vybaveny tryskami umístěnými v trupu na čáře ponoru, které proudem horké vody rozšiřují plavební kanál a odtlačují do stran úlomky ledu. Díky tomu je v mnoha případech i jedno plavidlo schopno připravit cestu nákladnímu kolosu.

Doprovod nákladní lodi ledoborcem, který má přibližně stejnou šířku.

 

Jiná situace je ale v případě, kdy doprovod tvoří menší ledoborce. Nejpoužívanější technikou doprovodu velké nákladní lodě malými ledoborci je vytváření dvou souběžných kanálů. První ledoborec razí kanál, který je užší než doprovázená nákladní loď, a druhý jej rozšiřuje, nebo razí druhý souběžný kanál. V druhém případě zůstane mezi kanály úzký pás ledu, který nákladní loď snadno prolomí. Nákladní lodě používané v polárních oblastech mají zvýšenou odolnost trupu proti ledu a tvar přídě uzpůsobený k jeho lámání. I trup samotný má tvar takový, aby v případě zamrznutí v ledu nebyl tlakem z boku rozdrcen, ale vyzdvižen do výšky.

Tvorba kanálu pro námořní kolos dvěma malými ledoborci.

Druhá metoda nazývaná paralelní kanály.

 

Druhá technika je podobná. Jeden ledoborec jede vepředu, za ním jede nákladní loď a za ní další ledoborec, který čistí plavební kanál, aby se další lodě nezasekly.

Metoda používaná v případě doprovdu více lodí. Za ledoborcem se kry stahují doprostřed kanálu, takže aby se nákladní lodě nezasekly, čistí cestu další ledoborec, který kanál zároveň rozšířuje.

 

Pokud tvoří doprovod jen jeden ledoborec, takže není možné prolamovat dva souběžné kanály, i tak není situace ztracena a nákladní kolos může proplout zamrzlým mořem. Ledoborec může použít techniku nazývanou vánoční stromeček, kdy střídavě rozšiřuje kanál vlevo a vpravo. Je zřejmé, že jde o velmi neefektivní způsob, takže lodě postupují ledem velmi pomalu. V dnešní době to tedy není příliš často používáno, ale v době Sovětského svazu, kdy vojenský konvoj musel proplout bez ohledu na náklady a kdy byl nedostatek ledoborců, to byl používaný postup.

Jeden ze starších způsobů prorážení širokého kanálu menším ledoborcem.

 

Optimálním počtem lodí v karavaně je jedna, protože za ledoborcem zůstávají kry, v nichž se další lodě mohou zaseknout. Aby byl doprovod efektivní, je samozřejmě nutné tento počet navýšit, co nejvíce to jde, což je dáno především stavem ledu. Maximální počet lodí v konvoji je pět.

V karavaně bývají lodě namačkané co nejvíce na sebe, a to z jednoho prostého důvodu. Ledoborec může narazit na pevný led, který na první pokus neprolomí, takže se zastaví, musí zacouvat a na led najet ve vyšší rychlosti. Pokud by se takto ledoborec zasekl a měl daleko za sebou 100000tunového obra, byl by rozdrcen, protože brzdná dráha těchto lodí je obrovská. Čím je vzdálenost kratší, tím má tento náraz menší následky a například z 15 metrů již jde jen o drcnutí, které nemá fatální následky ani pro jednu z lodí. Udržovat 15metrové rozestupy s loděmi dlouhými 160 až 340 metrů je ale velmi náročné.

 

Jaderný ledoborec 50 let pobědy je těsně následován nákladní lodí. (Zdroj: Footage.framepool.com)

 

Je pochopitelné, že plavební kanály musí být co nejrovnější, protože zatočit s 340 metrů dlouhým kolosem v kanálu, který je jen o málo širší, než je obr sám, není jednoduché. Ovšem takový kanál bychom v ledu našli jen zřídka, protože pevnost ledu je proměnlivá. Jednoletý led lámou ledoborce velmi snadno, ale víceletý nemá homogenní strukturu, protože se v něm projevuje tlak okolního ledu. Než se zdržovat prolamováním pevného ledu, je často lepší toto místo objet a udělat několik zatáček. Posádky dají přednost spíše stabilní rychlosti, než zastavení konvoje a opakovanému najíždění na silný led. Ve výsledku tedy bývá nejrychlejší cesta dost klikatá. Při rozhodování o směru plavby používají kapitáni satelitní snímky, průzkum vrtulníkem, ale především své vlastní oči a zkušenosti, které mají největší hodnotu.

Jak už bylo uvedeno, nákladní lodě provozované v polárních oblastech jsou schopny lámat tenký led a každý led je možné prolomit, je jen otázkou, jak dlouho to potrvá. Jedna ze společností, která přepravuje náklady z polárních oblastí do Murmansku, odkud putují dále na klasických nákladních lodí bez „ledové třídy“, se pokusila obejít se bez ledoborců. Její lodě byly v ledu schopny plout průměrnou rychlostí 4 až 6 uzlů (přibližně 7,4 až 11,1 km/h), což bylo nedostatečné a vedlo to k nárůstu přepravních nákladů natolik, že se společnost opět vrátila k doprovodu ledoborců, s nimiž lodě pluly rychlostí 12 uzlů (zhruba 22,2 km/h).

 

Práce a zábava na palubě jaderného ledoborce 

Pracovní vytížení posádky jaderných ledoborců se od dob jejich vzniku velmi změnilo. Dříve bylo běžné, že posádka vyrazila z domovského přístavu a pracovala bez dovolené rok, nebo déle. Dnes posádky čtyři měsíce pracují a čtyři měsíce mají dovolenou. Každý ledoborec tak vlastně potřebuje čtyři posádky: vždy dvě mají dovolenou a dvě se střídají ve směnách na palubě ledoborce. Na lodi tak najdeme 100 až 138 členů posádky podle typu ledoborce a na Leninovi sloužilo dokonce 240 lidí. 

Již na ledoborci Lenin měla posádka k dispozici kino, tělocvičnu, bazén, saunu a knihovnu, kde mohla relaxovat a trávit volný čas. S rozvojem moderních technologií došlo pochopitelně i k rozvoji možností zábavy. Po digitalizaci filmů nehrozí, že by se filmy brzy okoukaly, jako se to stávalo na ledoborci Lenin. Když posádka znala film zpaměti, pouštěla si jej bez zvuku a dabovala si jej sama, nebo si film promítala od konce. Samozřejmostí byly výměny filmů s posádkami jiných lodí. V dnešní době je na ledoborcích internet, který umožňuje nejen zábavu posádky, ale i častou komunikaci s rodinou ponechanou na souši. 

Na ledoborci Lenin byla jedna z nejrozsáhlejších knihoven v polárních oblastech. Je tvořena přibližně 8000 svazky a některé z nich patří mezi velmi vzácné. Kromě výjimečné knihovny měl Lenin i mimořádné lékařské zázemí. Původně zde bylo sedm lékařů, později jen čtyři, s různými specializacemi, k nimž patřil i dentista a chirurg. Tito lékaři se řadili ke špičce ve své profesi a když ledoborec někde zakotvil, poskytoval lékařskou péči místním obyvatelům. Dnes na jaderných ledoborcích nebývají stálí lékaři, ale letecky se střídají na jednotlivých lodích. K základnímu vybavení ale patří ošetřovna s vybavením pro diagnostiku nemoci (včetně rentgenu) a pro poskytnutí pomoci, než bude vážně zraněný člen posádky převezen vrtulníkem do nemocnice na pobřeží.

 

Sauna na palubě jaderného ledoborce Vajgač. (Foto autor)

 

Základní rys kajut – jejich velikost – zůstává zachován i na jaderných ledoborcích. (Foto autor)

Autor: Vladislav Větrovec | čtvrtek 25.12.2014 13:49 | karma článku: 28,13 | přečteno: 2114x
  • Další články autora

Vladislav Větrovec

Česko oblétá výstava o jaderném palivu

V posledních měsících se na několika místech Česka vystřídala zajímavá výstava, která pojímá jaderné palivo z úplně jiného pohledu, než jsme byli dosud zvyklí. Velice mě zaujala, tak jsem se Vám rozhodl tento pohled přiblížit.

30.10.2015 v 17:31 | Karma: 9,31 | Přečteno: 401x | Diskuse| Kultura

Vladislav Větrovec

Novovoroněž II: Jak by mohly vypadat nové bloky v ČR

S mezinárodní skupinou novinářů jsem se dostal na staveniště nové části Novovoroněžské jaderné elektrárny. Jde o podobný projekt, který byl nabízen ve zrušeném tendru na rozšíření Temelína. Pojďme si jej trochu přiblížit.

7.7.2015 v 15:24 | Karma: 15,16 | Přečteno: 1067x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Atomexpo 2015 bylo ve znamení rozvoje jaderných elektráren a prodlužování jejich života

Ač některé země od jádra ustupují, mnohé další jej nadále rozvíjejí. Že zdaleka nejde o přežitek, nýbrž o obor s důležitou budoucností, ukázal veletrh Atomexpo 2015. Odborníci zde předávali zkušenosti zájemcům o rozvoj jádra.

29.6.2015 v 15:50 | Karma: 11,57 | Přečteno: 435x | Diskuse| Ostatní

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce získají posilu - tři nové ledoborce LK-60 (část druhá)

Pokračování textu k příležitosti zahájení výstavby druhého ledoborce třídy LK-60, které se po dokončení stanou největšími a nejvýkonnějšími ledoborci na světě, jak jadernými, tak všeobecně.

30.5.2015 v 10:00 | Karma: 14,86 | Přečteno: 555x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce získají posilu - tři nové ledoborce LK-60 (část první)

V příštích pěti letech posílí ruskou jadernou flotilu hned tři jaderné ledoborce nové generace. Zatím poslední z tohoto typu lodí byla uvedena do provozu před osmi lety a nyní očekáváme moderní třídu LK-60.

29.5.2015 v 15:43 | Karma: 19,52 | Přečteno: 653x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Český jaderný průmysl letos oslavuje 60. výročí

V letošním roce budeme slavit hned několik významných dat spojených se vznikem československého jaderného průmyslu a energetiky. V roce 1955 byl odstartován proces, který vyústil v dnešní podobu vzdělávání v jaderné oblasti, průmyslové základny i jaderné energetiky samotné.

31.3.2015 v 14:47 | Karma: 16,89 | Přečteno: 579x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce a jejich význam pro Severní mořskou cestu

O Severní mořské cestě jsem již psal v příspěvku Jaderné ledoborce 1. část. Nyní se podívejme, jak ledoborce vytváří cestu nákladním lodím a proč nemůže být Severní mořská cesta bez jaderných ledoborců a ty zase nemohou být bez Severní mořské cesty.

23.12.2014 v 14:28 | Karma: 21,45 | Přečteno: 1102x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Fusion Energy Conference: Vědci jednali o pokroku termojaderné fúze

Na 25. ročníku mezinárodní konference Fusion Energy Conference jednali vědečtí pracovníci, studenti technických škol a zástupci organizace ITER a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o tom, jakého pokroku bylo dosaženo ve výzkumu termojaderné fúze. Hlavním tématem byl samozřejmě největší fúzní projekt světa – tokamak ITER.

28.10.2014 v 10:56 | Karma: 15,95 | Přečteno: 597x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Havárie jaderného paliva na JE Pakš

V srpnu informovala média o tom, že z jaderné elektrárny Pakš bylo odvezeno poškozené jaderné palivo do ruského závodu Majak, kde bude dále zpracováno. Bylo poškozeno při události z 10. dubna 2003, která obdržela stupeň INES 3. K čemu vlastně došlo a jaký měla tato havárie vliv na okolní prostředí?

3.10.2014 v 9:22 | Karma: 20,34 | Přečteno: 1933x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Výstavba nových bloků ve světě: Severní a Jižní Amerika

Ačkoliv v poslední době americký jaderný průmysl horlivě zavádí do praxe pofukušimské úpravy stávajících jaderných elektráren, nevykazuje podobnou aktivitu při výstavbě nových bloků. Nové projekty ve Spojených státech naráží na ekonomické potíže a problémy s plněním časového harmonogramu. I tak ale v Severní a Jižní Americe najdeme několik zajímavých, leč ojedinělých projektů.

17.7.2014 v 15:56 | Karma: 14,26 | Přečteno: 780x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Bezpečnost tlakovodního reaktoru I2S-LWR s integrovanou koncepcí

V minulých dílech (první díl, druhý díl) jsme si řekli, co sledují autoři projektu I2S-LWR, čím je tento projekt zajímavý, jaké bude používat palivo, tepelné výměníky apod. Tentokrát se zaměříme na bezpečnost tohoto plánovaného reaktoru a také na to, jak tento projekt probíhá.

20.5.2014 v 17:47 | Karma: 13,27 | Přečteno: 588x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Koncepce reaktoru I2S-LWR

V USA vzniká velice zajímavý projekt jaderného reaktoru, který si klade ambiciozní cíle. Jestli se několika univerzitám podaří spojenými silami těchto cílů dosáhnout, teprve uvidíme, nyní se podívejme na to, co mají v plánu. V první části jsme si řekli několik úvodních slov a trochu jsme si přiblížili, jaké palivo mají projektanti v úmyslu používat.

15.5.2014 v 14:31 | Karma: 15,91 | Přečteno: 888x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Ambiciozní plán: Velký tlakovodní reaktor s integrovanou koncepcí

Američtí vědci si zvolili velice ambiciozní cíl, když začali vyvíjet inherentně bezpečný tlakovodní reaktor s integrovanou konstrukcí a velkým výkonem označovaný jako I2S-LWR. Tato koncepce kombinuje velký výkon a jeho ekonomickou konkurenceschopnost s integrovanou konstrukcí a jejím bezpečnostním přínosem. Projektanti tvrdí, že díky novým technologiím budou schopni zmáčknout 1GWe reaktor a primární okruh do jedné nádoby.

7.5.2014 v 7:21 | Karma: 16,46 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Civilní lodě s jaderným pohonem

Odhlédneme-li od vojenských plavidel s jaderným pohonem, která jsou poměrně běžná, ať už se jedná o ponorky či letadlové lodě, na civilních lodích bychom jaderný reaktor našli jen zřídkakdy. K nezvyklosti jaderného pohonu civilních plavidel přispívá i to, že je najdeme výhradně v Rusku, kde mají zajištěnu dobrou budoucnost při pohonu jaderných ledoborců. V tomto článku se podíváme na to, jak dopadly projekty v jiných zemích.

31.1.2014 v 12:58 | Karma: 21,31 | Přečteno: 2788x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Pozvánka na přednášku: Cesta olympijské pochodně na jaderném ledobo

Ve čtvrtek 6. února bude v Kinosálu Národního technického muzea v Praze přednášet, Valentin Davydjanc, kapitán jaderného ledoborce 50 let Pobedy, který v rámci olympijské štafety zimních olympijských her v Soči dovezl na Severní pól olympijskou pochodeň.

31.1.2014 v 7:43 | Karma: 6,81 | Přečteno: 230x | Diskuse| Kultura

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce (3. část) - ledoborec nové generace LK-60

V minulých dílech našeho povídání (část 1, část 2) jsme se věnovali jaderným ledoborcům, které již byly postaveny, dnes se zaměříme na právě se rozvíjející projekt 22220, čili ledoborec, který zatím nemá jméno a je znám pod svým kódovým označením LK-60. Povíme si, proč ruská jaderná flotila potřebuje ještě větší a výkonnější plavidla a proč bude mít ledoborec LK-60 právě takové rozměry, jaké bude mít.

30.1.2014 v 20:11 | Karma: 21,70 | Přečteno: 2716x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce (2. část)

V minulé části jsme se věnovali nejsilnějším civilním plavidlům, která svůj život spojila s nejtěžšími podmínkami pro plavbu lodí, tedy jaderným ledoborcům. Ty zajišťují provoz na Severní mořské cestě, která prochází okrajovými částmi Severního ledového oceánu při ruském pobřeží. Řekli jsme si něco o prvním jaderném ledoborci Lenin, který byl vůbec prvním civilním plavidlem poháněným jaderným reaktorem, a o jeho následnících třídy Arktika. Tentokrát přijde na řadu zbytek existujících ledoborců s jaderným pohonem.

10.12.2013 v 9:25 | Karma: 25,69 | Přečteno: 4056x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce (1. část)

Při pohledu do minulosti zjistíme, že se z plavidel poháněných jaderným reaktorem osvědčily vojenské lodě a ponorky a z civilní sféry snad jen ledoborce. Čím je způsobeno, že jaderný reaktor našel na palubách civilních lodí uplatnění právě jen na chladném severu? Jak vypadá ruská flotila jaderných ledoborců? Na tyto otázky se zaměříme v tomto článku. Pojednání o civilních plavidlech s jaderným pohonem z jiných zemí najdete v samostatném pojednání.

5.12.2013 v 12:03 | Karma: 26,07 | Přečteno: 4368x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Osud Savannah River Site – centra výroby plutonia pro armádu USA

Jaderné středisko Savannah River Site nebylo v USA ani největší ani nejstarší (obě prvneství patří centru Hanford Site), ovšem v dnešní době je nejvýznamnějším centrem pro zpracování radioaktivního odpadu. V jeho areálu najdeme jediný americký radiochemický separační závod, závod na separaci tritia a právě zde probíhá stavba prvního amerického závodu na výrobu palivo MOX. Z výpisu těchto zařízení si ale nemyslete, že toto středisko zažívá nějakou obrodu, to ne. V areálu totiž probíhají intenzivní čistící práce, což obnáší zpracování skladovaného radioaktivního odpadu, aby mohl být trvalo uložen, likvidaci nepotřebných budov a zalévání starých reaktorových budov betonem. Za několik desítek let by tu mělo zůstat už jen několik hlídaných budov, které by ukrývaly radioaktivní materiály oddělené od životního prostředí.

17.10.2013 v 12:40 | Karma: 17,02 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Co si máme představit pod slovy Multi-D: Metoda výstavby JE

V poslední době jsme v některých médiích mohli zaznamenat slovo Multi-D, které zaznělo v souvislosti s moskevským mezinárodním fórem a novými ruskými jadernými elektrárnami. Pojďme se podívat na to, proč je metodika Multi-D tak zajímavá. Použiji při tom své poznámky z fóra, kterého jsem se jako novinář zúčastnil, a rozhovory s českými delegáty.

30.7.2013 v 20:22 | Karma: 9,10 | Přečteno: 599x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1541x
Jsem studentem matematiky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. V poslední době jsem začal spolupracovat se serverem Atominfo.cz, pro nějž překládám z angličtiny zprávy ze zpravodajských serverů. Jednotlivé zprávy se týkají především jaderné energetiky a jaderné medicíny. Když jsem vstoupil do světa zpravodajství, cítil jsem potřebu vyjadřovat se k aktuální situaci.

Seznam rubrik