V Moskvě se konalo fórum o metodách jaderného inženýrství Multi-D

18. 06. 2013 15:25:46
Ve dnech 12. až 14. června 2013 hostila Moskva mezinárodní fórum o Multi-D, což je postup používaný při výstavbě ruských jaderných elektráren. Pořadatelem fóra byla společnost NIAEP-ASE (sdružená společnost dvou ruských strojírenských společností JSC NIAEP a JSC Atomstrojexport) a jako místo bylo zvoleno konferenční centrum na Dmitrovskoje šase ležící poblíž centra Moskvy. Fórum je zaměřeno na řízení životního cyklu celých průmyslových objektů, kterými mohou být jaderné elektrárny, ale i nejaderná zařízení jako ropné věže, námořní nákladní lodě, ropovody a další. Jednalo se již o třetí ročník, který byl zaměřený na nástroje pro zlepšení provozu a výstavby. Minulé dva ročníky se konaly v Nižném Novgorodu a hlavními tématy byly chytrý návrh zařízení a vývoj konkurenceschopných technologií výstavby. Čtvrtý ročník se bude věnovat vyřazování jaderných elektráren z provozu.

Multi-D je metoda použitá při výstavbě průmyslových objektů, která má za cíl snížit náklady a zajistit dodržování termínů. Jejím hlavním rysem je použití nejmodernějších technologií jako výkonných počítačů, 3D projekce, které umožňují vytvořit a používat 3D model ne jednotlivých součástí, ale celého podniku. Počítače jsou vidět opravdu na každém kroku ať už v podobě informačních stojanů nebo tabletů, které má každý vedoucí stavební pracovník. Dále dochází k tvorbě velmi obsáhlých databází a třeba také k monitorování vytížení pracovníků. Demonstračním zařízením metody Multi-D je rostovská jaderná elektrárna, při jejíž stavbě se společnost NIAEP-ASE snaží uplatnit metodu Multi-D se všemi jejími výhodami.

06_Vystavba.JPG

Pro demonstraci průběhu výstavby jaderné elektrárny si organizátoři připravili model dvou bloků VVER-TOI, který byl tvořen bílými stavbami. Na ně potom promítali pomocí celé řady projektorů probíhající stavbu, takže jsme si mohli prohlédnout jeřáby, vznikající konstrukci a přibývající betonové panely tvořící stěny budov. Tvůrci si dokonce dali práci se střídáním ročních období. (Foto: Autor)

3D model je využíván už od samého počátku stavby podniku, tedy od plánování. Již při práci na výkresech jednotlivých součástí je tvořen 3D model obsahující většinu potřebných informací o každém dílu, například jeho rozměry, materiál, dodavatele, termín dodání, fázi výstavby, během níž bude namontován, a mnoho a mnoho dalšího včetně technických výkresů. Použitím 3D modelu také dochází k zjednodušení plánování jednotlivých kroků výstavby, protože je možné barevně rozlišit díly, které již byly namontovány, které budou namontovány v dané fázi výstavby, které budou teprve přidány a také které byly dodány na čas a kde byla naopak montáž opožděna. Správné použití 3D modelu navíc zabraňuje konstrukčním chybám typu nikam nevedoucích trubek a kabelů.

03_model.JPG

Ukázka 3D modelu rostovské jaderné elektrárny, který obsahuje budovu kontejnmentu a strojovny včetně všech vnitřních zařízení. (Foto: Autor)

Dalším významným prvkem při výstavbě nových podniků je sdílení informací se zákazníkem. Metoda Multi-D se přiklání ke sdílení všech informací, protože je tím možno dosáhnout snížení nákladů. Jedná se především o to, že zákazník přímo vidí, co si kupuje a snižuje se tím riziko dodatečných změn, což může v pozdějších fázích provádění prací výrazně zvednout cenu.

04_VVER-TOI.JPG

Měli jsme možnost si prohlédnout model vnitřního uspořádání bloku VVER-TOI. (Foto: Autor)

Součástí fóra byla i exkurze na Rostovskou jadernou elektrárnu. Zde jsou dva bloky VVER-1000 v provozu a další dva ve výstavbě. Měli jsme možnost si prohlédnout sklady dílů, staveniště a místnosti s prezentačními zařízeními.

01_elektrarna.JPG

Pohled na stavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny ležící poblíž Volgodonsku na břehu vodní nádrže Cimljansk. (Foto: Autor)

02_sklad.JPG

Sklad nejrůznějších dílů, které budou použity při stavbě především čtvrtého bloku, protože třetí blok je, co se týče stavebních prací, již z větší části dokončen. Cílem přístupu Multi-D je také dodávání dílů na čas, aby se stavba kvůli váznoucím dodávkám nezdržovala a zároveň aby díly zbytečně dlouho nestály na skladě a nestárly. (Foto: Autor)

Hlavní podíl na účastnících fóra měla Ruská federace, ale našli se zástupci z velkého množství dalších zemí, například z Německa, Francie, Španělska, Finska, Česka, Slovenska, Maďarska, Brazílie, Japonska, Číny, Vietnamu, JAR a řady dalších.

Samotné fórum probíhalo během čtvrtka a pátku a bylo rozdělené do několika seminářů a diskuzních bloků, které se střídaly. Během diskuze se na pódiu sešlo několik zástupců vybraných společností, kteří prezentovali to, jak jejich společnost přistupuje k danému tématu (např. sdílení informací se zákazníkem), a poté odpovídali na otázky ostatních účastníků a publika. V rámci každého bloku seminářů byla témata různorodější a po každé prezentaci následoval prostor pro otázky publika.

05_Panel_discussion.JPG

Pan Antonio González ze společnosti Empresarios Agrupados hovoří na téma nástrojů pro účinný provoz technických zařízení. (Foto: Autor)

Přijměte prosím zatím tuto krátkou zprávu, kterou bude následovat delší článek, v němž si podrobněji rozebereme jednotlivé body fóra. Také se podíváme na více fotek z rozestavěné jaderné elektrárny.

Autor: Vladislav Větrovec | úterý 18.6.2013 15:25 | karma článku: 10.42 | přečteno: 531x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

Ukázka výpočtu pohybu geodetické stanice při hřbetu v EE theory

V následujícím textu provedu jednoduchý výpočet. Nechám Zemi rozepnout o 2 cm přes 1 hřbet a zkusím určit, jaký posun vykoná geodetická stanice umístěná v těsné blízkosti hřbetu.

23.2.2019 v 19:44 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 231 | Diskuse

Jan Mestan

Hypotéza vzácné Země – Rare Earth hypothesis

Kromě ne úplně uhozených hypotéz, že Země funguje jako jakýsi velice komplexní 'organismus', existuje další zajímavá, asi i lépe přijatelná, hypotéza, která se pojí s její vzácností.

23.2.2019 v 17:05 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 182 | Diskuse

Petr Bajnar

Poselství obrazců v obilí

Již řadu let se v obilných polích celého světa pravidelně objevují tajemné obrazce. Ať již je jejich autorem kdokoliv, obrazce jsou vyjádřením syntézy hlubokého vědění, technické vyspělosti a velké umělecké kreativity tvůrců.

23.2.2019 v 15:53 | Karma článku: 22.36 | Přečteno: 486 | Diskuse

Libor Čermák

Jaká tělesa sluneční soustavy mají rozdílné polokoule?

Možná jste se setkali s tím, jak nějaký astronom nebo záhadolog, co se zabývá vesmírem, upozorňuje, že některé planety, měsíce a další tělesa mají rozdílné polokoule. A kupodivu to není nic ojedinělého. Nejznámější jsou tyto:

23.2.2019 v 8:16 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 246 |

Lubomír Stejskal

Izrael míří na Měsíc

Sen se stal skutečností. Tedy alespoň první, ale klíčový krok. V noci na dnešek (22/2) vynesla z Mysu Canaveral na Floridě soukromá raketa Falcon 9 první izraelskou automatickou lunární sondu (lander).

22.2.2019 v 9:37 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1386
Jsem studentem matematiky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. V poslední době jsem začal spolupracovat se serverem Atominfo.cz, pro nějž překládám z angličtiny zprávy ze zpravodajských serverů. Jednotlivé zprávy se týkají především jaderné energetiky a jaderné medicíny. Když jsem vstoupil do světa zpravodajství, cítil jsem potřebu vyjadřovat se k aktuální situaci.

Najdete na iDNES.cz