Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fusion Energy Conference: Vědci jednali o pokroku termojaderné fúze

Na 25. ročníku mezinárodní konference Fusion Energy Conference jednali vědečtí pracovníci, studenti technických škol a zástupci organizace ITER a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o tom, jakého pokroku bylo dosaženo ve výzkumu termojaderné fúze. Hlavním tématem byl samozřejmě největší fúzní projekt světa – tokamak ITER.

Od prvního ročníku této konference uběhlo už 53 let, takže je patrný i značný přesun oblasti témat ke konkrétním technologickým problémům, které se týkají magnetického udržení plasmatu. Objevují se už ale i otázky legislativního a ekonomického rázu, které budou v příštích letech nabývat na významu.

Na konferenci konané od 13. do 18. října v Petrohradu měla své zastoupení i Česká republika s pěti delegáty. Čtyři byli z pražského Ústavu fyziky plasmatu, který provozuje tokamak COMPASS, a jeden z Centra výzkumu Řež, které se mimo jiné zabývá testováním vnitřních komponent nádoby tokamaku ITER. RNDr. Pavel Cahyna, Ph.D., z ÚFP zde prezentoval poster věnující se kontrole okrajových nestabilit plazmatu v tokamacích pomocí vnějších magnetických poruch.

Konference byla zahájena obecnějšími tématy týkajícími se pokroku ve výstavbě tokamaku ITER, výzkumu v Ioffeho výzkumném ústavu a výsledky pokusů na tokamaku JET. Poté přišly na řadu plenární diskuze věnující se odbornějším tématům specificky zaměřeným na konkrétní problém z oblasti teorie, nebo projektování a výroby komponent pro ITER. Desítky dalších projektů byly prezentovány v posterové sekci.

Letošního ročníku konference Fusion Energy Conference (FEC 2014) se zúčastnilo 660 delegátů ze 43 zemí, z nichž zmíníme jen několik nejdůležitějších: Čína, Jižní Korea, Japonsko, Indie, USA, Rusko a většina zemí Evropské unie. Mezi účastníky byli vědci z výzkumných ústavů, představitelé úřadů pro rozvoj a regulaci jaderné energetiky, zástupci předních energetických společností a MAAE. Na akci nechyběli ani přes 50 novinářů z celého světa, mezi nimi zástupci redakce Atominfo.cz a MM Průmyslové spektrum.

 

Osamu Motodžima, generální ředitel organizace ITER, zahájil proslovem konferenci FEC 2014. (Foto autor) 

 

Výroba komponent pro ITER v Jefremovově výzkumném ústavu

Účastníci konference FEC 2014 měli možnost se podívat do petrohradských výzkumných ústavů zapojených do mezinárodního projektu ITER, který má za cíl výstavbu největšího fúzního reaktoru pro ověření teorie a materiálů pro budoucí termojaderné elektrárny. Jefremovův výzkumný ústav se přes 70 let zabývá projektováním a výrobou speciálních zařízení pro ruský jaderný program a urychlovače částic a od devadesátých let i dodávkami zařízení pro výzkumné ústavy po celém světě. Ioffeho výzkumný fyzikální ústav byl založen v roce 1918 a patří k největším ruským institutům v oblasti výzkumu plasmatu. V jeho areálu je provozováno několik tokamaků a pro ITER dodá diagnostické systémy.

Jefremovův výzkumný ústav má vyrobit asi 60 % zařízení a komponent přislíbených do projektu ITER ruskou stranou. Mezi nejdůležitější patří supravodiče pro poloidální cívky, dvě kompletní poloidální cívky, panely primární stěny a elektrická spínací zařízení.

Tokamak ITER bude mít mnoho magnetů budících různé typy polí. Patří mezi ně centrální solenoid a 18 cívek TF, které budou budit toroidální pole držící plasma uvnitř nádoby tokamaku. Ta bude mít tvar toroidu, který si můžete nejsnáze představit jako pneumatiku s průřezem ve tvaru velkého písmene D. Od stěn nádoby bude plasma udržovat poloidální pole buzené šesti cívkami PF. Dále zde budou různé korekční cívky.

Cívky PF1 a PF6 budou tvarově shodné a budou umístěny v horní a spodní části tokamaku ITER. Díky jejich rozměrům (poloměr 8,9 metru) bude možné je vyrobit a dodat vcelku na staveniště ve francouzském výzkumném ústavu Cadarache poblíž města Saint-Paul-lez-Durance. Ostatní poloidalní cívky budou muset být navinuty přímo na místě.

 

Úsek makety cívky PF1 vyrobený z naohýbaným hliníkových jeklů. Skutečná cívka bude navinuta z hranatých supravodičů vyrobených ze slitiny niobu a titanu. Bude vážit 193 tun a její průřez bude téměř metr krát metr.

Supravodivý kabel, z nějž bude navinuta cívka PF1. Jeho pracovní teplota bude 4 K (-269 °C), na níž bude udržován pomocí kapalného helia.

 

Nádoba tokamaku ITER bude mít uvnitř vrstvu nazývanou blanket, která bude plnit několik funkcí: stínění nádoby před tokem neutronů, ochrana nádoby před poškozením při dotyku plazmatu a odebírání energie neutronům při jejich zpomalování a předávání tepelné energie chladicí kapalině. Ve spodní části se bude nacházet divertor, který bude mimo jiné odebírat z plazmatu nečistoty, zbývající část blanketu bude tvořena primární stěnou. Jednotlivé panely, které ji budou tvořit, jsou vyrobeny ze tří vrstev kovů: beryllium, měď a nerezová ocel, v níž budou kanálky s proudící vodou.

K výrobě těchto panelů je použito CNC obrábění, svařování výbuchem, orbitální svařování a počítačem řízené svařování laserem. Na opracovaný nerezový blok je přitisknut měděný plát, na nějž je rozprostřena výbušnina, která rázovou vlnou způsobí dynamický tlak nutný ke zplastizování kovů v místě dotyku a jejich pevnému spojení. Poté následuje přivaření berylliových čtverečků k měděnému plátu stejnou metodou. Na rotačním pracovním stole jsou k nerezovému bloku přivařeny trubky k vzájemnému propojení kanálků v jednotlivých panelech.

 

Různé druhy panelů primární stěny. (Foto autor)

Přípravek na uchycení berylliových čtverečků pro jejich přivaření. (Foto autor)

 

Poslední prezentovanou oblastí byla elektrotechnika. Protože cívkami poteče stejnosměrný proud v řádu desítek kA o napětí v řádu kV, budou potřeba složité spínací přístroje založené na tyristorech nebo na výbušninách. Dále zde jsou vyráběny vybíjecí rezistory, které slouží k vybití cívek v případě náhlého zhasnutí plazmatu nebo jiné neočekávané události.

 

Spínač Fast Open Switch (FOS) je rychlý víceúčelový hybridní spínač skládající se z mechanických částí a tyristorů. Přes tento spínač poteče stálý proud 50 kA o napětí 1 kV. Spínač je schopen rozpojit okruh za necelé 4 ms. (Foto autor)

Tento přerušovač obvodu je spouštěn výbušninou a slouží k rychlému odpojení cívek v případě náhlého zhasnutí plazmatu. Zvládá stálý proud 70 kA o napětí 10 kV a obvod rozpojí za 0,3 ms. (Foto autor)

Vybíjecí rezistor Fast Discharge Resistor (FDR) je určen k rychlému odvedení energie ze supravodivých cívek v případě náhlého zhasnutí plazmatu nebo jiné neplánované události. Rezistor FDR bude složen z 18 sériově zapojených rezistorů a každý z nich bude složen z dílčích modulů. Samotné moduly jsou vyrobeny ze slitiny oceli s velkým elektrickým odporem. Po vybití energie z cívek se zahřejí až na teplotu 254 °C. (Foto autor)

Vodivý materiál každého dílčího modulu váží 517 kg, celý dílčí modul potom téměř dvojnásobek. (Foto autor)

 

Všechny komponenty pro ITER, které má dodat Jefremovův výzkumný ústav jsou nyní ve fázi testování vlastností prototypů a přípravy linek pro sériovou výrobu.  

Autor: Vladislav Větrovec | úterý 28.10.2014 10:56 | karma článku: 15,95 | přečteno: 597x
  • Další články autora

Vladislav Větrovec

Česko oblétá výstava o jaderném palivu

V posledních měsících se na několika místech Česka vystřídala zajímavá výstava, která pojímá jaderné palivo z úplně jiného pohledu, než jsme byli dosud zvyklí. Velice mě zaujala, tak jsem se Vám rozhodl tento pohled přiblížit.

30.10.2015 v 17:31 | Karma: 9,31 | Přečteno: 401x | Diskuse| Kultura

Vladislav Větrovec

Novovoroněž II: Jak by mohly vypadat nové bloky v ČR

S mezinárodní skupinou novinářů jsem se dostal na staveniště nové části Novovoroněžské jaderné elektrárny. Jde o podobný projekt, který byl nabízen ve zrušeném tendru na rozšíření Temelína. Pojďme si jej trochu přiblížit.

7.7.2015 v 15:24 | Karma: 15,16 | Přečteno: 1067x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Atomexpo 2015 bylo ve znamení rozvoje jaderných elektráren a prodlužování jejich života

Ač některé země od jádra ustupují, mnohé další jej nadále rozvíjejí. Že zdaleka nejde o přežitek, nýbrž o obor s důležitou budoucností, ukázal veletrh Atomexpo 2015. Odborníci zde předávali zkušenosti zájemcům o rozvoj jádra.

29.6.2015 v 15:50 | Karma: 11,57 | Přečteno: 435x | Diskuse| Ostatní

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce získají posilu - tři nové ledoborce LK-60 (část druhá)

Pokračování textu k příležitosti zahájení výstavby druhého ledoborce třídy LK-60, které se po dokončení stanou největšími a nejvýkonnějšími ledoborci na světě, jak jadernými, tak všeobecně.

30.5.2015 v 10:00 | Karma: 14,86 | Přečteno: 555x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce získají posilu - tři nové ledoborce LK-60 (část první)

V příštích pěti letech posílí ruskou jadernou flotilu hned tři jaderné ledoborce nové generace. Zatím poslední z tohoto typu lodí byla uvedena do provozu před osmi lety a nyní očekáváme moderní třídu LK-60.

29.5.2015 v 15:43 | Karma: 19,52 | Přečteno: 653x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Český jaderný průmysl letos oslavuje 60. výročí

V letošním roce budeme slavit hned několik významných dat spojených se vznikem československého jaderného průmyslu a energetiky. V roce 1955 byl odstartován proces, který vyústil v dnešní podobu vzdělávání v jaderné oblasti, průmyslové základny i jaderné energetiky samotné.

31.3.2015 v 14:47 | Karma: 16,89 | Přečteno: 579x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Práce jaderných ledoborců a práce na jejich palubě

V minulém článku jsem popsal, proč jaderné ledoborce vznikly a v čem jsou výjimečné. Nyní se pojďme podívat na to, jak probíhá doprovod nákladních lodí přes zamrzlá moře a jaké pracovní podmínky má posádka. Článek vznikl na základě exkurze na jaderné ledoborce a rozhovorů s jejich posádkou a kapitány.

25.12.2014 v 13:49 | Karma: 28,13 | Přečteno: 2114x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce a jejich význam pro Severní mořskou cestu

O Severní mořské cestě jsem již psal v příspěvku Jaderné ledoborce 1. část. Nyní se podívejme, jak ledoborce vytváří cestu nákladním lodím a proč nemůže být Severní mořská cesta bez jaderných ledoborců a ty zase nemohou být bez Severní mořské cesty.

23.12.2014 v 14:28 | Karma: 21,45 | Přečteno: 1102x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Havárie jaderného paliva na JE Pakš

V srpnu informovala média o tom, že z jaderné elektrárny Pakš bylo odvezeno poškozené jaderné palivo do ruského závodu Majak, kde bude dále zpracováno. Bylo poškozeno při události z 10. dubna 2003, která obdržela stupeň INES 3. K čemu vlastně došlo a jaký měla tato havárie vliv na okolní prostředí?

3.10.2014 v 9:22 | Karma: 20,34 | Přečteno: 1933x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Výstavba nových bloků ve světě: Severní a Jižní Amerika

Ačkoliv v poslední době americký jaderný průmysl horlivě zavádí do praxe pofukušimské úpravy stávajících jaderných elektráren, nevykazuje podobnou aktivitu při výstavbě nových bloků. Nové projekty ve Spojených státech naráží na ekonomické potíže a problémy s plněním časového harmonogramu. I tak ale v Severní a Jižní Americe najdeme několik zajímavých, leč ojedinělých projektů.

17.7.2014 v 15:56 | Karma: 14,26 | Přečteno: 780x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Bezpečnost tlakovodního reaktoru I2S-LWR s integrovanou koncepcí

V minulých dílech (první díl, druhý díl) jsme si řekli, co sledují autoři projektu I2S-LWR, čím je tento projekt zajímavý, jaké bude používat palivo, tepelné výměníky apod. Tentokrát se zaměříme na bezpečnost tohoto plánovaného reaktoru a také na to, jak tento projekt probíhá.

20.5.2014 v 17:47 | Karma: 13,27 | Přečteno: 588x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Koncepce reaktoru I2S-LWR

V USA vzniká velice zajímavý projekt jaderného reaktoru, který si klade ambiciozní cíle. Jestli se několika univerzitám podaří spojenými silami těchto cílů dosáhnout, teprve uvidíme, nyní se podívejme na to, co mají v plánu. V první části jsme si řekli několik úvodních slov a trochu jsme si přiblížili, jaké palivo mají projektanti v úmyslu používat.

15.5.2014 v 14:31 | Karma: 15,91 | Přečteno: 888x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Ambiciozní plán: Velký tlakovodní reaktor s integrovanou koncepcí

Američtí vědci si zvolili velice ambiciozní cíl, když začali vyvíjet inherentně bezpečný tlakovodní reaktor s integrovanou konstrukcí a velkým výkonem označovaný jako I2S-LWR. Tato koncepce kombinuje velký výkon a jeho ekonomickou konkurenceschopnost s integrovanou konstrukcí a jejím bezpečnostním přínosem. Projektanti tvrdí, že díky novým technologiím budou schopni zmáčknout 1GWe reaktor a primární okruh do jedné nádoby.

7.5.2014 v 7:21 | Karma: 16,46 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Civilní lodě s jaderným pohonem

Odhlédneme-li od vojenských plavidel s jaderným pohonem, která jsou poměrně běžná, ať už se jedná o ponorky či letadlové lodě, na civilních lodích bychom jaderný reaktor našli jen zřídkakdy. K nezvyklosti jaderného pohonu civilních plavidel přispívá i to, že je najdeme výhradně v Rusku, kde mají zajištěnu dobrou budoucnost při pohonu jaderných ledoborců. V tomto článku se podíváme na to, jak dopadly projekty v jiných zemích.

31.1.2014 v 12:58 | Karma: 21,31 | Přečteno: 2788x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Pozvánka na přednášku: Cesta olympijské pochodně na jaderném ledobo

Ve čtvrtek 6. února bude v Kinosálu Národního technického muzea v Praze přednášet, Valentin Davydjanc, kapitán jaderného ledoborce 50 let Pobedy, který v rámci olympijské štafety zimních olympijských her v Soči dovezl na Severní pól olympijskou pochodeň.

31.1.2014 v 7:43 | Karma: 6,81 | Přečteno: 230x | Diskuse| Kultura

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce (3. část) - ledoborec nové generace LK-60

V minulých dílech našeho povídání (část 1, část 2) jsme se věnovali jaderným ledoborcům, které již byly postaveny, dnes se zaměříme na právě se rozvíjející projekt 22220, čili ledoborec, který zatím nemá jméno a je znám pod svým kódovým označením LK-60. Povíme si, proč ruská jaderná flotila potřebuje ještě větší a výkonnější plavidla a proč bude mít ledoborec LK-60 právě takové rozměry, jaké bude mít.

30.1.2014 v 20:11 | Karma: 21,70 | Přečteno: 2716x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce (2. část)

V minulé části jsme se věnovali nejsilnějším civilním plavidlům, která svůj život spojila s nejtěžšími podmínkami pro plavbu lodí, tedy jaderným ledoborcům. Ty zajišťují provoz na Severní mořské cestě, která prochází okrajovými částmi Severního ledového oceánu při ruském pobřeží. Řekli jsme si něco o prvním jaderném ledoborci Lenin, který byl vůbec prvním civilním plavidlem poháněným jaderným reaktorem, a o jeho následnících třídy Arktika. Tentokrát přijde na řadu zbytek existujících ledoborců s jaderným pohonem.

10.12.2013 v 9:25 | Karma: 25,69 | Přečteno: 4056x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Jaderné ledoborce (1. část)

Při pohledu do minulosti zjistíme, že se z plavidel poháněných jaderným reaktorem osvědčily vojenské lodě a ponorky a z civilní sféry snad jen ledoborce. Čím je způsobeno, že jaderný reaktor našel na palubách civilních lodí uplatnění právě jen na chladném severu? Jak vypadá ruská flotila jaderných ledoborců? Na tyto otázky se zaměříme v tomto článku. Pojednání o civilních plavidlech s jaderným pohonem z jiných zemí najdete v samostatném pojednání.

5.12.2013 v 12:03 | Karma: 26,07 | Přečteno: 4368x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Osud Savannah River Site – centra výroby plutonia pro armádu USA

Jaderné středisko Savannah River Site nebylo v USA ani největší ani nejstarší (obě prvneství patří centru Hanford Site), ovšem v dnešní době je nejvýznamnějším centrem pro zpracování radioaktivního odpadu. V jeho areálu najdeme jediný americký radiochemický separační závod, závod na separaci tritia a právě zde probíhá stavba prvního amerického závodu na výrobu palivo MOX. Z výpisu těchto zařízení si ale nemyslete, že toto středisko zažívá nějakou obrodu, to ne. V areálu totiž probíhají intenzivní čistící práce, což obnáší zpracování skladovaného radioaktivního odpadu, aby mohl být trvalo uložen, likvidaci nepotřebných budov a zalévání starých reaktorových budov betonem. Za několik desítek let by tu mělo zůstat už jen několik hlídaných budov, které by ukrývaly radioaktivní materiály oddělené od životního prostředí.

17.10.2013 v 12:40 | Karma: 17,02 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Věda

Vladislav Větrovec

Co si máme představit pod slovy Multi-D: Metoda výstavby JE

V poslední době jsme v některých médiích mohli zaznamenat slovo Multi-D, které zaznělo v souvislosti s moskevským mezinárodním fórem a novými ruskými jadernými elektrárnami. Pojďme se podívat na to, proč je metodika Multi-D tak zajímavá. Použiji při tom své poznámky z fóra, kterého jsem se jako novinář zúčastnil, a rozhovory s českými delegáty.

30.7.2013 v 20:22 | Karma: 9,10 | Přečteno: 599x | Diskuse| Věda
  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1541x
Jsem studentem matematiky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. V poslední době jsem začal spolupracovat se serverem Atominfo.cz, pro nějž překládám z angličtiny zprávy ze zpravodajských serverů. Jednotlivé zprávy se týkají především jaderné energetiky a jaderné medicíny. Když jsem vstoupil do světa zpravodajství, cítil jsem potřebu vyjadřovat se k aktuální situaci.

Seznam rubrik